Téma:

Dlouhá cesta k cíli

Prvním místem v soutěži Park roku 2019 ocenili porotci revitalizaci Tyršových sadů v P ardubicích, jejichž projekt vzešel z veřejné architektonické soutěže konané v roce 2002. Cílem projektu bylo přetvořit prostor, který sloužil jako park již ve třicátých letech minulého století, v soudobý městský park, rehabilitovat jeho vztah k zámku, a při tom respektovat historický i přírodní charakter řešeného prostoru. Realizace projektu začala v roce 2013 a dílo bylo dokončeno v roce 2015. Park prolínají dvě roviny. První je rovina krajinná, kterou představuje Podzámecký biotop jako součást polabské krajiny, kde se přírodní hodnoty propojují s městem a druhá je rovina parková s předpokladem plnění všech funkcí živého městského parku.

Tyršovy sady Pardubice

1. místo

Autoři projektu: New Visit s.r.o., Ing. Tomáš Jiránek, Ing. arch. Marek Lehmann
Investor: Statutární město Pardubice
Zhotovitel: BA K stavební společnost, a.s.
O dílo pečuje: Služby města Pardubic a.s.
Plocha: 52 000 m²
Realizace: 2013–2015
Náklady: 89 mil. Kč

Urbanistické řešení

Revitalizace Tyršových sadů – Podzámeckého parku v Pardubicích probíhala v prostředí nemovité kulturní památky, bývalého vodního příkopu opevnění zámku v Pardubicích. Návrh respektuje historickou hodnotu území a je v souladu s památkovou ochranou. Přínosem projektu je podpora přírodních hodnot v jádru města, podpora a zachování historické a generační kontinuity místa a jeho vegetačních složek. Nezanedbatelná je i podpora biodiverzity s ohledem na udržitelnost stanovištních podmínek v prostředí lokality NATURA 2000. Podzámecký park – dno bývalého zaplavovaného vodního příkopu, je rovinaté. Vnější okraj příkopu tvořily a dnes tvoří svahy. Na náspu v zaplavovaném příkopu byla založena i cesta Pod Zámkem, dnes hlavní obslužná cesta k zámku.

Podzámecký biotop je vymezen ze severovýchodu zahradami domů v Labské ulici a zámeckými valy, z jihovýchodu tenisovými kurty a zahradami a zadními trakty domů tzv. pardubického Norimberku. Severní a severovýchodní předpolí valů kolem přístupové cesty Pod Zámkem je koncipováno jako přírodní část Podzámeckého parku s podzámeckou druhově bohatou loukou. S ohledem na historické připomínky určení místa je zde řešen vodní biotop s břehovým společenstvem. Voda protéká loukou podél cesty Pod Zámkem. Vodní biotop je obohacen o břehovou vegetaci, která plynule navazuje na okolní druhově bohaté louky. Pro zachování historické paměti místa je louka Na Přihrádku nově založená. Hlavní parkovou historickou alej pod zámkem spojuje s loukou biotopu soustava ocelových lávek přes vodní biotop.

Architektonické, konstrukční a stavební řešení

V rámci revitalizace parku vyžadovala příprava stavby odstranění stávajících technických prvků a konstrukcí komunikací. Odstraněny byly veškeré zpevněné plochy, mobiliář a vybavení parku. Novou dominantu parku tvoří parková betonová promenáda s dřevěným chodníkem z tropického dřeva garapa, vegetačními prvky a pergolami s membránovým zastřešením. Na jižním konci promenády byla postavena kavárna. Pro dětské návštěvníky byl zřízen Relax Park. Zvláštní pozornost byla věnována výsadbě nových stromů v celém prostoru parku, květin do nově založených záhonů a úpravě vodních ploch s osázením rákosových porostů.

Promenáda s ocelovou pergolou
Vstup do parku z náměstí Republiky s mohutným chodištěm

Podzámecká parková pěší promenáda

Parková promenáda spojující severní a jižní část parku je zásadní komunikační a funkční tepnou, která spojuje centrum města s nábřežím Labe a městskou čtvrtí za řekou – Polabinami. Promenáda je nejen městskou pěší komunikací, ale i cílem s možností posezení a odpočinku ve stínu pergoly tvořené ocelovými rámy. Z východní strany na promenádu navazuje přírodně krajinářský park a z druhé – západní strany Relax Park s herními prvky pro děti i dospělé. Na promenádu pak rovněž navazují schodiště na severu i jihu. Promenáda je komponována jednak jako výhledový parter s pohledem na zámek, který na sebe váže aktivní život parku, a zároveň jsou na promenádu napojeny další aktivity – dětské hřiště a posezení. Promenáda jakožto páteřní komunikace parku byla navržena ve spolehlivém pevném povrchu hlazeného betonu, který i v čase zajistí stabilitu. Je členěna především v podélném směru, a to na tři základní moduly – betonovou komunikaci, dřevěný chodník vedený paralelně s kanálem a vegetačními prvky jako součást „grafiky promenády“.

Podzámecká promenáda je na několika místech spojena s Relax Parkem cestami z betonových desek, které nepravidelně prostupují napříč záhony s trvalkami a travinami. Desky jsou tvořeny z prefabrikátů ze železobetonu s hlazeným povrchem. Povrch promenády nasvěcují svítidla umístěná nízko nad zemí. Vodorovnými svítidly je osvětlen mobiliář a vodní kanál. V pěší promenádě byla osazena pítka s přívodem pitné vody a odvodem přebytečné vody do drenážního systému podél promenády. Lavičky v parku jsou řešeny jako ocelová pozinkovaná konstrukce opláštěná tropickým dřevem – garapou. Na jižním konci promenády ze Sukovy třídy se nachází kamenné žulové schodiště široké dvanáct metrů. Schodiště v severní části promenády je pro odlišení z dřevěných prken z tvrdého dřeva garapa. Památník Osvobození na vstupu do Podzámeckého parku z náměstí Republiky zůstal zachován na původním místě. Podstavec sochy byl opraven a vlastní socha zůstala beze změn. Kamenná terasa a schodiště k památníku bylo nahrazeno schodištěm novým. Jedná se o monumentální rozlehlé schodiště se dvěma variantami stupňů – široké žulové stupně obklopují sokl Památníku osvobození a umožňují sezení s pohledem směrem do parku, užší stupně vedou ze Sukovy ulice přímo do parku. Schodiště má do tělesa vloženy dvě rampy pro bezbariérový přístup. Nástupní prostor do parku z náměstí Republiky byl uspořádán kolem stávající lípy, ke které byla osazena stromová mříž pro ochranu kořenového prostoru, vyrobená z corten oceli.

Jednoduchý parkový systém cest je tvořený přírodním zpevněných povrchem z žulové lomové výsivky. Cestní propojky mezi ulicí Pod Zámkem a tenisovými kurty byly vytvořeny ze žulových kostek. Ze štětového povrchu (slezské žuly) jsou vydlážděny cestní propojky z ulice Pod Zámkem ke dvěma mostkům v Podzámeckém biotopu. Nástupy do parku jsou z žulové mozaiky.

Součástí nového vybavení parku je kvalitní a pohodlný parkový nábytek, který je jednotně a uceleně řešen v jednotlivých typech. Vybraná místa byla doplněna odpadkovými koši a stojany na kola vyrobenými z kalandrovaných corten ocelových plechů.

Podzámecká parková pěší promenáda je zajímavě osvětlená

Galerie Café

Kavárna vznikla na elegantním půdorysu bývalých zřícených záchodků. Jedná se o dvoupodlažní objekt přibližně obdélníkového půdorysu, situovaný do svažitého terénu. Objekt má jedno podzemní podlaží a jedno ustupující nadzemní podlaží. Vzhledem k umístění do svahu vystupuje podzemní podlaží na severní straně objektu na terén. V prvním podzemním podlaží je umístěna restaurace, bar, zázemí a technické prostory. V prvním nadzemním podlaží je rovněž kavárna, bar, sklad a místnost pro technologii. Objekt je zastřešen plochou střechou, kde první podzemní podlaží přesahuje půdorys prvního nadzemního podlaží a slouží jako terasa. K severní fasádě prvního podlaží přiléhá po celé délce ocelová markýza. Do parku je Galerie Café prosvětlena prosklenými fasádami s maximálním výhledem a interakcí do parku.

Kavárna Galerie Café lemovaná širokým schodištěm vedoucím k promenádě

Relax park

Relax park je atypickou reminiscencí lesního háje, což evokují akátové masivní sloupy. Jeho součástí jsou sestavy herních prvků pro děti i dospělé, a to v přísné materiálové, výrazové a konstrukční jednotě, včetně detailu provedení. Jednotlivé funkce jsou nenásilně zasazeny do velkorysého pásu v propojení s pěší promenádou, a to téměř v celé její délce. Výběr herních prvků je koncipován tak, aby umožnil vyžití dětem předškolním i školním, tedy od dvou do čtrnácti let. Návrh byl také řešen s ohledem na osoby se sníženou schopností pohybu a postižené děti. Herní prvky mají jednotný design, dominují zde transparentní a vzdušné lanové herní prvky, houpací sítě, součástí jsou i herní prvky podporující koordinaci a rovnováhu – například balancující šlapáky, rotující kláda a jiné lanové prvky v kombinaci s dřevěnými kmeny. Pavoučí a houpací sítě jsou vyrobeny z dubového dřeva a lan. Herním doplňkem pro nejmenší děti jsou viklavé ovečky a divoká prasata s kolébavým mechanickým zařízením. V kontextu s pěší promenádou je voleno citlivé osvětlení Relax Parku vybranými kmeny stromů, ve kterých jsou zapuštěná LED svítidla.

Relax park
Relax park

Vegetační prvky

Parková část byla řešena jako maximálně jednoduchá a přehledná krajinářská úprava, která ctí historický kontext místa bývalého vodního příkopu. Prostory předpolí valů byly nově řešeny jako volné plochy luk se skupinami stromů – pobytové louky. Ponechané dřeviny bylo nutné ošetřit, konzervovat a provést pěstební zásahy v korunách stromů, které povedou k prodloužení života stromové vegetace. V parku byly také nově založeny pobytové a parkové trávníky na ploše 41 tisíc m2. V biotopu byly po dokončení stavebních prací obnoveny plochy stávajících luk na ploše 11 tisíc m2. V částečně zastíněných partiích byl navržen porost metlice trsnaté. Břehová vegetace na styku s vodní hladinou plynule navazuje na okolní luční společenstva. Technologie založení břehových porostů spočívala v pokládce kokosových rohoží s předpěstovanými rostlinami do předem připraveného koryta. Do vybraných míst byly vysazeny solitérní stromy (172 ks), jejichž cílem bylo založení chybějící vrstvy kosterních dřevin a zajištění hodnotné generační kontinuity vegetace. Druhové zastoupení nových výsadeb odpovídá stanovištním podmínkám s dominancí dubu letního. V ploše promenády byly vysázeny vícekmenné zajímavé listnaté stromy, které propojují promenádu s parkem. Ve výsadbových mísách jsou tyto stromy podsazeny travinami. Kompoziční linku v Podzámecké promenádě zdůrazňuje pás travin. Jarní a podzimní akcent zde podporují cibuloviny a hlíznaté rostliny (75 tisíc kusů).

Pohled ze severní části
Parková část je řešena jako jednoduchá krajinářská úprava

Od zpracování projektu k zahájení realizace uplynulo jedenáct let. Autoři projektu i představitelé města se museli vypořádat s odporem občanů, kteří protestovali proti kácení stromů. „Když jsme rekonstrukci parku připravovali, naráželi jsme na odpor různých ochránců přírody. V něčem jsme se s odpůrci shodli a našli řešení, v něčem ne. Stále jsem přesvědčen, že naše řešení bylo správné. Parku po více než osmdesáti letech existence hrozil zánik a revitalizaci potřeboval. Současnost ukazuje, že se nám podařilo z něj vytvořit příjemný veřejný prostor pro relaxaci, odpočinek i kulturní aktivity v samém srdci Pardubic. Park, který nám mnozí závidějí,“ řekl zastupitel František Brendl, který jako náměstek primátora revitalizaci parku připravoval v roce 2017, když Tyršovy sady získaly titul Stavba roku.

Foto archiv autorů projektu
Přírodní biotop

V Inspiraci 4/2019 dále najdete

Rozhovor s Tomášem Jiránkem


Čelakovského sady a okolí Národního muzea


Velískova zahrada


Královská obora, Stromovka


Adventní zamyšlení nejen o travnatých plochách

Marie Straková


Štěrkové trávníky

Rostislav Ivánek


Choroby a škůdci jasanu

Ivana Šafránková


Průhledy do historie XXI., Edvard Galuszka

Petr Mičola


Participace aneb proč být při tom

Jana Říhová


Anketa k 30. výročí sametové revoluce

Zaujal vás obsah tohoto čísla Inspirace?

Objednejte si ho v tištěné podobě!

Mám zájem o tento výtisk

Autor článku

Od tohoto autora vybíráme

Parkem roku 2023 je opravené Moravské náměstí v Brně

Velkorysá lavice připomínající arénu a uvnitř jeviště v podobě fontány jsou středobodem unikátního prostoru v centru města určeného výhradně pro pěší. Park na Moravském náměstí v centru Brna si po nákladné proměně lidé oblíbili a intenzivně ho využívají k setkávání i odpočinku. Pestrá kombinace květin, ošetřené původní vzrostlé stromy i nově vysazené, dominantní vodní plocha i komplexní architektonický přístup zaujaly také odbornou porotu, která jej vybrala jako Park roku 2023.

číst více

Biobazén v zahradě dvou světů

Když se otevřou dřevná vrata původního jihočeského statku, objeví se cesta dlážděná žulovou kostkou, která je jakousi demarkační linií dvou světů. Tím prvním jsou hospodářské objekty, kůlna, garáže, stodola a vrata do dalších prostor. Výškové rozdíly jsou dorovnány kamennými zídkami lemujícími záhony trvalek, běžící přesně a přísně a nedbají, když se jim do cesty postaví kámen. Prostě jej pohltí do své přesnosti. Tady vládne kámen. Druhému světu vládne beton. Je to moderně vybavený dům se sezením pod mohutnou střechou terasy lemovanou zvýšenými záhony z litého betonu, designové květináče a skleník. Za ním je šikovně ukrytý pracovní pult pro přesazování rostlin, záhon s rajčaty a o kousek dál okurky. Mezi terasou a skleníkem, v mlatovém povrchu, jsou zvýšené záhony se zeleninou a bylinkami, ale rostliny se potulují všude kolem a trousí se mezi dlaždicemi. Za kouskem trávníku je rozsáhlá paluba, do které je integrovaný bazén. Jednoduchý obdélník, jako by to byl jen další záhon. Lehátka lákají k odpočinku a schody patrné pod hladinou k sestoupení do vody. Klidná voda zrcadlí okolní střechy, koruny stromů a nebe. Zrcadlení vody inspirovalo k myšlence vytvořit ještě další iluzi – pomocí skutečných zrcadel opticky zvětšit prostor, otevřít ho, posunout zahradu ještě dál.

číst více

Komunitní zelená střecha na bývalých skladech

Původně textilní továrna u Zbrojovky Brno, později chátrající budova na brownfieldu. V industriálním duchu ji zrekonstruovali tři kamarádi a projekt s jedinečnými loftovými byty dostal název DADA Distrikt. Na hladině Svitavy se tak zrcadlí zlatá fasáda obytné budovy s korunou tvořenou černým zábradlím, za kterým se skrývá komunitní zelená střecha.

číst více

Objednejte si předplatné

časopisu Inspirace, který vychází v tištěné podobě 4x ročně a cena ročního předplatného činní 290 Kč.