Trvalka sezóny 2023

Persicaria –Rdesno

Rod Persicaria (rdesno) můžeme v trvalkových kompozicích vidět v poslední době stále častěji. Oblíbeným se stal zejména pro dlouhou dobu kvetení, bujný růst, bezproblémové pěstování (obvykle netrpí žádnými chorobami ani škůdci) a přizpůsobivost. Obecně jsou rdesna středně velké trvalky s poměrně hrubou texturou, takže se hodí spíše do větších a divočejších kompozic, a i díky svému bujnému růstu výborně tvoří plošné výsadby. Zejména větší druhy se dobře kombinují s okrasnými trávami.

Český spolek perenářů každoročně vyhlašuje program zaměřený na vybranou skupinu trvalek, který představuje široké veřejnosti jeden rod trvalky zvolený kolektivem českých pěstitelů, profesionálů z výzkumných zahradnických či botanických ústavů a odborníků v zahradnických oborech. Volbu rostlin ovlivňuje především její schopnost dobře prospívat v místním klimatu a zároveň program umožňuje doporučit vhodný sortiment či připomenout opomíjené rody či druhy peren. Trvalkou roku 2023 se stalo rdesno – Persicaria.

Rdesna se hodí spíše do větších divočejších kompozic.

Pomalu se mění pohled na rdesno jako neúmorný plevel, ačkoli obezřetnost je na místě. Několik druhů rodu Persicaria opravdu může být na obtíž až lehce invazní – například Persicaria polystachya (syn. Persicaria wallichii), ale většina zahradních kultivarů je šlechtěna s ohledem na neinvaznost.

 

Latinská škatulata

Dříve byl rod Persicaria řazen pod rod Polygonum, což v překladu znamená „mnoho kolen“ a celkem vystihuje zduřelé nody na stoncích většiny zástupců. Avšak botanici stále debatují o příslušnosti jednotlivých druhů, a tak můžeme rdesna najít i pod latinskými jmény Aconogonon, Bistorta, Fallopia nebo Tovara. I počet druhů v rodu se proto značně liší, některá literatura uvádí 100 jiná až 150 druhů. Nicméně v zahradní kultuře je používáno pouze přibližně 17 druhů.

 

Původ a stanoviště

Velká většina druhů rodu Persicaria pochází z oblasti Himalájí a dále na východ (zejména ze severozápadní Číny a Japonska). Rostou zde na vlhkých travnatých nebo zalesněných stanovištích. I proto jim nejlépe vyhovuje vlhčí živná půda, optimálně nevysychající v létě a plné slunce či polostín. Některé druhy jsou velmi adaptabilní, zejména Persicaria amplexicaulis, která snese občasné přísušky, i krátkodobé zabahnění. To z ní dělá dobrého adepta do dešťových záhonů nebo lokalit s těžkou jílovitou půdou. Také Persicaria × fennica (syn. Persicaria polymorpha) toleruje sušší půdy než většina rdesen.

 

Mainstreamové druhy

Mezi nejčastěji pěstované a nabízené druhy bezesporu patří Persicaria amplexicaulis s mnoha různými kultivary: elegantní a vzdušný ’Alba’; jeden z nejlepších, hustý, kompaktní a bohatě kvetoucí ’JS Caliente’; nejlépe hodnocený v německých záhonových testech se zvláštní růžovooranžovou barvou květů ’Orangofield’; nejkompaktnější, jen 50 cm vysoký ’Inverleith’; zářivě červený ’Firetail’; kultivar s výraznými, tlustými a sytě červenými květenstvími ’Taurus’ (syn. ’Blotau’) nebo sterilní starší kultivar ’Rosea’.

Další středně velkou, často používanou trvalkou je Persicaria bistorta, která je domácí v Evropě a Asii. Kvete brzy a obvykle na podzim remontuje. Kdysi se pěstovala jako medicínská rostlina (proti hadímu uštknutí a na zastavení krvácení) a jako jarní zelenina. Může být ale příliš rozrůstavá až invazní. Subsp. carnea není tolik invazní, má menší růst a snese méně vláhy. Kvete tmavě růžovými květenstvími, které mají kulatější tvar. Velmi často se také pěstují kultivary ’Superba’ s výraznějším květenstvím a ’Hohe Tatra’.

Na rozdíl od předešlých dvou, Persicaria affinis vyniká kompaktním nízkým vzrůstem, takže se často používá jako půdopokryvná trvalka. Roste na skalnatých svazích s mělkou rašelinitou půdou od Afganistánu až po Nepál. Výborný je kultivar ’Superba’, který hojně kvete a dosahuje výšky jen 25 cm. Mezi další patří ’Donald Lowndes’ či ’Daarjeling Red’.

 

Méně známé, ale zajímavé

Naopak gigantem tohoto rodu je Persicaria × fennica (syn. Persicaria polymorpha), která vytváří mohutné trsy až 2 m vysoké a stejně široké. Dokáže být středem pozornosti opravdu celou sezónu nejen proto, že neustále remontuje. Krémová mohutná květenství barví při odkvétání do růžova a na podzim trvalku zdobí hnědočervené nažky. Toleruje sušší podmínky, v zamokřených půdách je menší. Není invazní a má velmi pevné trsy, které se neválí.

Do rodu Persicaria se řadí například i vodní druh Persicaria amphibia, jejíž listy plavou na hladině, ale může růst i v bažinách jako suchozemská.

Dále se v kultuře můžeme setkat i s Persicaria campanulata, která má větší zvonkovité světle růžové květy, snese i hlubší stín, ale nesnáší suchou půdu v létě. Persicaria microcephala může být poměrně invazní, proto se používá zejména její neinvazní kultivar ’Red Dragon’, který má při rašení purpurové stonky i listy, ty později zbarvují do zelena s výraznou hnědočervenou kresbou. Persicaria weyrichii dosahuje výšky okolo 120 cm, roste bujně do šířky, ale není invazní na rozdíl od podobné Persicaria wallichii (syn. P. polystachya), jejíž květy voní po medu. Na rozdíl od ostatních je Persicaria virginiana docela nenápadná a v kultuře, hlavně do stinných partií, se používají její kultivary ’Variegata’, ‚Painter’s Palette’ či ’Compton’s form’ pro výrazné zbarvení listů.

V Inspiraci 1/2023 dále najdete

Rostliny zkrášlují kanceláře, Restaurace i obchodní centra.

Ne vždy jsou ale požadavky zeleně na prvním místě
Klára Vašíčková

 

Inspirace džunglí:

Také interiéry lze tvořit přírodě blízce
Eduard Chvosta

 

Zelené vize závěrem aneb kde je naše místo

Petr Mičola

 

Do krajiny se vrací mokřady za miliardy.

Navzdory bojům o pozemky
Ondřej Šimeček

 

Listožrouti

Podrostové rostliny v parcích i v soukromé zeleni.
Jan Nussbauer

 

Plant alert

Udržte okrasné rostliny v záhoně
Katharina Dehnen-Schmutz

 

Dešťová voda představuje nově příležitosti a investice do rozvoje měst

Jana Mudrová

Zaujal vás obsah tohoto čísla Inspirace?

Objednejte si ho v tištěné podobě!

Mám zájem o tento výtisk

Autor článku

Od tohoto autora vybíráme

Zelené fasády

Vizí „Strategie adaptace hl. m. Prahy na klimatickou změnu“ je zvýšit dlouhodobou odolnost
a snížit zranitelnost hlavního města Prahy vůči dopadům změny klimatu postupnou realizací vhodných adaptačních opatření. Jedním z doporučených opatření na snížení energetické náročnosti budov je „Upravit stávající programy renovace budov tak, aby uznatelné náklady umožňovaly hrazení adaptačních opatření nebo jejich částí (například instalace stínění, zelených střech a fasád).“ Je však velmi obtížné systémově podporovat a prosazovat řešení, která nejsou souhrnně popsána, ukotvena a standardizována nějakým dokumentem, což byl důvod, který vedl Sekci Zelené střechy k vydání metodiky Ozelenění fasád.

číst více

Zahrada pod muchovníky

V této zahradě hodnotila v červnu porota soutěže Koupací jezírko roku dřevěný biobazén, který nakonec    zvítězil. Organizátoři tehdy říkali majitelům i projektantům a realizátorům, že by měli zahradu přihlásit i do soutěže Zahrada roku, což se také stalo. Bylo se na co dívat na jaře i v září. Při své malé rozloze je zahrada šťastně dispozičně řešena a obsahuje všechno, co má dnešní zahrada mít. Je jemně divoká, vedle bazénu a sauny zaujme kultivovaný záhon se stříhanými buxusy. Sezení má svůj klidný řád a vedle terasy se klenou vícekmenné muchovníky, které jsou původcem celého přívětivého obrazu. Nechybí zelenina, kout pro sušení prádla i domek na nářadí. Je zde souhra kvality myšlenky, realizace, péče a dalších pozitivních energií včetně rozzářené paní majitelky. Zahrada získala od porotců jednomyslně zlatou medaili.

číst více

Komunitní zelená střecha na bývalých skladech

Původně textilní továrna u Zbrojovky Brno, později chátrající budova na brownfieldu. V industriálním duchu ji zrekonstruovali tři kamarádi a projekt s jedinečnými loftovými byty dostal název DADA Distrikt. Na hladině Svitavy se tak zrcadlí zlatá fasáda obytné budovy s korunou tvořenou černým zábradlím, za kterým se skrývá komunitní zelená střecha.

číst více

Objednejte si předplatné

časopisu Inspirace, který vychází v tištěné podobě 4x ročně a cena ročního předplatného činní 290 Kč.