Trvalka sezóny 2023

Persicaria –Rdesno

Rod Persicaria (rdesno) můžeme v trvalkových kompozicích vidět v poslední době stále častěji. Oblíbeným se stal zejména pro dlouhou dobu kvetení, bujný růst, bezproblémové pěstování (obvykle netrpí žádnými chorobami ani škůdci) a přizpůsobivost. Obecně jsou rdesna středně velké trvalky s poměrně hrubou texturou, takže se hodí spíše do větších a divočejších kompozic, a i díky svému bujnému růstu výborně tvoří plošné výsadby. Zejména větší druhy se dobře kombinují s okrasnými trávami.

Český spolek perenářů každoročně vyhlašuje program zaměřený na vybranou skupinu trvalek, který představuje široké veřejnosti jeden rod trvalky zvolený kolektivem českých pěstitelů, profesionálů z výzkumných zahradnických či botanických ústavů a odborníků v zahradnických oborech. Volbu rostlin ovlivňuje především její schopnost dobře prospívat v místním klimatu a zároveň program umožňuje doporučit vhodný sortiment či připomenout opomíjené rody či druhy peren. Trvalkou roku 2023 se stalo rdesno – Persicaria.

Rdesna se hodí spíše do větších divočejších kompozic.

Pomalu se mění pohled na rdesno jako neúmorný plevel, ačkoli obezřetnost je na místě. Několik druhů rodu Persicaria opravdu může být na obtíž až lehce invazní – například Persicaria polystachya (syn. Persicaria wallichii), ale většina zahradních kultivarů je šlechtěna s ohledem na neinvaznost.

 

Latinská škatulata

Dříve byl rod Persicaria řazen pod rod Polygonum, což v překladu znamená „mnoho kolen“ a celkem vystihuje zduřelé nody na stoncích většiny zástupců. Avšak botanici stále debatují o příslušnosti jednotlivých druhů, a tak můžeme rdesna najít i pod latinskými jmény Aconogonon, Bistorta, Fallopia nebo Tovara. I počet druhů v rodu se proto značně liší, některá literatura uvádí 100 jiná až 150 druhů. Nicméně v zahradní kultuře je používáno pouze přibližně 17 druhů.

 

Původ a stanoviště

Velká většina druhů rodu Persicaria pochází z oblasti Himalájí a dále na východ (zejména ze severozápadní Číny a Japonska). Rostou zde na vlhkých travnatých nebo zalesněných stanovištích. I proto jim nejlépe vyhovuje vlhčí živná půda, optimálně nevysychající v létě a plné slunce či polostín. Některé druhy jsou velmi adaptabilní, zejména Persicaria amplexicaulis, která snese občasné přísušky, i krátkodobé zabahnění. To z ní dělá dobrého adepta do dešťových záhonů nebo lokalit s těžkou jílovitou půdou. Také Persicaria × fennica (syn. Persicaria polymorpha) toleruje sušší půdy než většina rdesen.

 

Mainstreamové druhy

Mezi nejčastěji pěstované a nabízené druhy bezesporu patří Persicaria amplexicaulis s mnoha různými kultivary: elegantní a vzdušný ’Alba’; jeden z nejlepších, hustý, kompaktní a bohatě kvetoucí ’JS Caliente’; nejlépe hodnocený v německých záhonových testech se zvláštní růžovooranžovou barvou květů ’Orangofield’; nejkompaktnější, jen 50 cm vysoký ’Inverleith’; zářivě červený ’Firetail’; kultivar s výraznými, tlustými a sytě červenými květenstvími ’Taurus’ (syn. ’Blotau’) nebo sterilní starší kultivar ’Rosea’.

Další středně velkou, často používanou trvalkou je Persicaria bistorta, která je domácí v Evropě a Asii. Kvete brzy a obvykle na podzim remontuje. Kdysi se pěstovala jako medicínská rostlina (proti hadímu uštknutí a na zastavení krvácení) a jako jarní zelenina. Může být ale příliš rozrůstavá až invazní. Subsp. carnea není tolik invazní, má menší růst a snese méně vláhy. Kvete tmavě růžovými květenstvími, které mají kulatější tvar. Velmi často se také pěstují kultivary ’Superba’ s výraznějším květenstvím a ’Hohe Tatra’.

Na rozdíl od předešlých dvou, Persicaria affinis vyniká kompaktním nízkým vzrůstem, takže se často používá jako půdopokryvná trvalka. Roste na skalnatých svazích s mělkou rašelinitou půdou od Afganistánu až po Nepál. Výborný je kultivar ’Superba’, který hojně kvete a dosahuje výšky jen 25 cm. Mezi další patří ’Donald Lowndes’ či ’Daarjeling Red’.

 

Méně známé, ale zajímavé

Naopak gigantem tohoto rodu je Persicaria × fennica (syn. Persicaria polymorpha), která vytváří mohutné trsy až 2 m vysoké a stejně široké. Dokáže být středem pozornosti opravdu celou sezónu nejen proto, že neustále remontuje. Krémová mohutná květenství barví při odkvétání do růžova a na podzim trvalku zdobí hnědočervené nažky. Toleruje sušší podmínky, v zamokřených půdách je menší. Není invazní a má velmi pevné trsy, které se neválí.

Do rodu Persicaria se řadí například i vodní druh Persicaria amphibia, jejíž listy plavou na hladině, ale může růst i v bažinách jako suchozemská.

Dále se v kultuře můžeme setkat i s Persicaria campanulata, která má větší zvonkovité světle růžové květy, snese i hlubší stín, ale nesnáší suchou půdu v létě. Persicaria microcephala může být poměrně invazní, proto se používá zejména její neinvazní kultivar ’Red Dragon’, který má při rašení purpurové stonky i listy, ty později zbarvují do zelena s výraznou hnědočervenou kresbou. Persicaria weyrichii dosahuje výšky okolo 120 cm, roste bujně do šířky, ale není invazní na rozdíl od podobné Persicaria wallichii (syn. P. polystachya), jejíž květy voní po medu. Na rozdíl od ostatních je Persicaria virginiana docela nenápadná a v kultuře, hlavně do stinných partií, se používají její kultivary ’Variegata’, ‚Painter’s Palette’ či ’Compton’s form’ pro výrazné zbarvení listů.

V Inspiraci 1/2023 dále najdete

Rostliny zkrášlují kanceláře, Restaurace i obchodní centra.

Ne vždy jsou ale požadavky zeleně na prvním místě
Klára Vašíčková

 

Inspirace džunglí:

Také interiéry lze tvořit přírodě blízce
Eduard Chvosta

 

Zelené vize závěrem aneb kde je naše místo

Petr Mičola

 

Do krajiny se vrací mokřady za miliardy.

Navzdory bojům o pozemky
Ondřej Šimeček

 

Listožrouti

Podrostové rostliny v parcích i v soukromé zeleni.
Jan Nussbauer

 

Plant alert

Udržte okrasné rostliny v záhoně
Katharina Dehnen-Schmutz

 

Dešťová voda představuje nově příležitosti a investice do rozvoje měst

Jana Mudrová

Zaujal vás obsah tohoto čísla Inspirace?

Objednejte si ho v tištěné podobě!

Mám zájem o tento výtisk

Autor článku

Od tohoto autora vybíráme

Biobazén v zahradě dvou světů

Když se otevřou dřevná vrata původního jihočeského statku, objeví se cesta dlážděná žulovou kostkou, která je jakousi demarkační linií dvou světů. Tím prvním jsou hospodářské objekty, kůlna, garáže, stodola a vrata do dalších prostor. Výškové rozdíly jsou dorovnány kamennými zídkami lemujícími záhony trvalek, běžící přesně a přísně a nedbají, když se jim do cesty postaví kámen. Prostě jej pohltí do své přesnosti. Tady vládne kámen. Druhému světu vládne beton. Je to moderně vybavený dům se sezením pod mohutnou střechou terasy lemovanou zvýšenými záhony z litého betonu, designové květináče a skleník. Za ním je šikovně ukrytý pracovní pult pro přesazování rostlin, záhon s rajčaty a o kousek dál okurky. Mezi terasou a skleníkem, v mlatovém povrchu, jsou zvýšené záhony se zeleninou a bylinkami, ale rostliny se potulují všude kolem a trousí se mezi dlaždicemi. Za kouskem trávníku je rozsáhlá paluba, do které je integrovaný bazén. Jednoduchý obdélník, jako by to byl jen další záhon. Lehátka lákají k odpočinku a schody patrné pod hladinou k sestoupení do vody. Klidná voda zrcadlí okolní střechy, koruny stromů a nebe. Zrcadlení vody inspirovalo k myšlence vytvořit ještě další iluzi – pomocí skutečných zrcadel opticky zvětšit prostor, otevřít ho, posunout zahradu ještě dál.

číst více

Park na Moravském náměstí v Brně

Parkem roku 2023 se na základě rozhodnutí odborné poroty stal park na Moravském náměstí v Brně. Porotci ocenili velkorysé architektonicko-urbanistické řešení veřejného prostoru v centru města i komplexní multidisciplinární přístup autorského týmu. Projekt pracuje s prvky modrozelené infrastruktury, s požadavky na environmentální udržitelnost, biodiverzitu a nabízí nové místo pro setkávání lidí. Autoři návrhu v plné míře respektovali stávající vzrostlé stromy, které byly více než rok před zahájením rekonstrukce parku nejen odborně ošetřeny, ale také byla upravena kořenová zóna stromů, takže se zvětšil prokořenitelný prostor a zlepšily se podmínky stávajících dřevin ještě před zahájením stavebních prací.

číst více

Parkem roku 2023 je opravené Moravské náměstí v Brně

Velkorysá lavice připomínající arénu a uvnitř jeviště v podobě fontány jsou středobodem unikátního prostoru v centru města určeného výhradně pro pěší. Park na Moravském náměstí v centru Brna si po nákladné proměně lidé oblíbili a intenzivně ho využívají k setkávání i odpočinku. Pestrá kombinace květin, ošetřené původní vzrostlé stromy i nově vysazené, dominantní vodní plocha i komplexní architektonický přístup zaujaly také odbornou porotu, která jej vybrala jako Park roku 2023.

číst více

Objednejte si předplatné

časopisu Inspirace, který vychází v tištěné podobě 4x ročně a cena ročního předplatného činní 290 Kč.