Trvalkou sezóny je podzimní sasanka

Český spolek perenářů každoročně vyhlašuje program zaměřený na vybranou skupinu trvalek, který představuje široké veřejnosti jeden rod trvalky zvolený kolektivem českých pěstitelů, profesionálů z výzkumných zahradnických či botanických ústavů a odborníků v zahradnických oborech. Volbu rostlin ovlivňuje především její schopnost dobře prospívat v místním klimatu a zároveň program umožňuje doporučit vhodný sortiment či připomenout opomíjené rody či druhy peren. Trvalkou roku 2022 se stala sasanka – Anemone – zejména skupina na podzim kvetoucích sasanek.

Z druhově bohatého rodu Anemone (čeleď Ranunculaceae, okolo 120 druhů) patří skupina na podzim kvetoucích sasanek mezi nejatraktivnější zahradní trvalky tohoto období. Jsou to poměrně vzrůstné, trsnaté rostliny s výškou od 0,6 až 1,5 m, které se ze svazčitých kořenů, prostřednictvím podzemních výběžků, rozrůstají dále do větších porostů. Od poloviny léta pak z přízemních růžic, dlouze řapíkatých, dělených listů vyrůstají květonosné lodyhy. Ty nesou výrazné, velké květy v bílých, růžových a karmínových odstínech, které postupně nakvétají až do zámrazu.

Anemone ’Andrea Atkinson’

V zahradní kultuře se sasanky objevují od 17. stol. ve východní Asii. Do Evropy byly dovezeny v první pol. 19. stol z Číny. Odtud pochází i původní druh Anemone hupehensis (syn. A. japonica var. hupehensis), který zde roste na srázech v soutěskách, mezi vlhkými kameny, v podrostu nebo na otevřených, skalnatých stanovištích ve výškách 6002500 m nad mořem.

Již od počátku pěstování se zahradníci snažili získat nové variety sasanek, odlišné zejména barvou květů a počtem okvětních plátků (single nebo double). V současnosti je v produkci dostupných několik desítek odrůd. Z původního druhu odvozené jsou např. ´Pink Saucer´, ´September Charm´, ´Praecox´, ´Princ Heinrich´. Pod jméno Anemone ´ hybrida je řazeno mnoho dalších odrůd pocházejících z křížení A. vitifolia a A. hupehensis var. japonica, např. ´Andrea Atkinson´, ´Hadspen Abundance´, ´Honorine Jobert´, ´Lady Gilmour´, ´Loreley´, ´Pamina´, ´Whirlwind´. Nejodolnější z pozimních sasanek je A. tomentosa ´Robustissima´.

Anemone ’Splendens’

Nejlépe sasankám vyhovuje stanoviště v polostínu s vlhčí, propustnou humózní půdou, kde se dobře doplňují s dalšími podzimními druhy trvalek jako je např. oměj (Aconitum) nebo ploštičník (Cimicifuga). Druhou možností je vysazovat sasanky na otevřená stanoviště nebo do klasických trvalkových záhonů, kde dobře vyniknou v kontrastu s výsadbou podzimních druhů trav a aster. Choroby a škůdci sasanky příliš netrpí. Odrůdy se rozmnožují kořenovými řízky, botanické druhy i výsevem.

V Inspiraci 1/2022 dále najdete

Krajinářská architektura v první čtvrtině 21. století

Petr Mičola

 

Pestrá krajina: Ocenění pro eko logické zemědělce přibývají

 

Zdravý les s obrostlými pa řezy

Ondřej Šimeček

 

Park Okružní v Prostějově

 

„Široko spektrální“ pereny

Adam Baroš

 

Sasanka – Anemone

 

Krátko dobé záhony květin, letničky

Lukáš Štefl, Tatiana Kuťková

 

Choroby pivoňky

Ivana Šafránková

 

Právní okénko

Břetislav Martínek

 

Péče o zeleň z ekonomického pohledu – zmlazovací řez keřů

Rostislav Ivánek

 

Vzdělávání členů SZÚZ

 

Zpráva o trhu zelených střech v České republice

Zaujal vás obsah tohoto čísla Inspirace?

Objednejte si ho v tištěné podobě!

Mám zájem o tento výtisk

Autor článku

Od tohoto autora vybíráme

Park na Moravském náměstí v Brně

Parkem roku 2023 se na základě rozhodnutí odborné poroty stal park na Moravském náměstí v Brně. Porotci ocenili velkorysé architektonicko-urbanistické řešení veřejného prostoru v centru města i komplexní multidisciplinární přístup autorského týmu.

číst více

Objednejte si předplatné

časopisu Inspirace, který vychází v tištěné podobě 4x ročně a cena ročního předplatného činní 290 Kč.