Trvalkou sezóny je podzimní sasanka

Český spolek perenářů každoročně vyhlašuje program zaměřený na vybranou skupinu trvalek, který představuje široké veřejnosti jeden rod trvalky zvolený kolektivem českých pěstitelů, profesionálů z výzkumných zahradnických či botanických ústavů a odborníků v zahradnických oborech. Volbu rostlin ovlivňuje především její schopnost dobře prospívat v místním klimatu a zároveň program umožňuje doporučit vhodný sortiment či připomenout opomíjené rody či druhy peren. Trvalkou roku 2022 se stala sasanka – Anemone – zejména skupina na podzim kvetoucích sasanek.

Z druhově bohatého rodu Anemone (čeleď Ranunculaceae, okolo 120 druhů) patří skupina na podzim kvetoucích sasanek mezi nejatraktivnější zahradní trvalky tohoto období. Jsou to poměrně vzrůstné, trsnaté rostliny s výškou od 0,6 až 1,5 m, které se ze svazčitých kořenů, prostřednictvím podzemních výběžků, rozrůstají dále do větších porostů. Od poloviny léta pak z přízemních růžic, dlouze řapíkatých, dělených listů vyrůstají květonosné lodyhy. Ty nesou výrazné, velké květy v bílých, růžových a karmínových odstínech, které postupně nakvétají až do zámrazu.

Anemone ’Andrea Atkinson’

V zahradní kultuře se sasanky objevují od 17. stol. ve východní Asii. Do Evropy byly dovezeny v první pol. 19. stol z Číny. Odtud pochází i původní druh Anemone hupehensis (syn. A. japonica var. hupehensis), který zde roste na srázech v soutěskách, mezi vlhkými kameny, v podrostu nebo na otevřených, skalnatých stanovištích ve výškách 6002500 m nad mořem.

Již od počátku pěstování se zahradníci snažili získat nové variety sasanek, odlišné zejména barvou květů a počtem okvětních plátků (single nebo double). V současnosti je v produkci dostupných několik desítek odrůd. Z původního druhu odvozené jsou např. ´Pink Saucer´, ´September Charm´, ´Praecox´, ´Princ Heinrich´. Pod jméno Anemone ´ hybrida je řazeno mnoho dalších odrůd pocházejících z křížení A. vitifolia a A. hupehensis var. japonica, např. ´Andrea Atkinson´, ´Hadspen Abundance´, ´Honorine Jobert´, ´Lady Gilmour´, ´Loreley´, ´Pamina´, ´Whirlwind´. Nejodolnější z pozimních sasanek je A. tomentosa ´Robustissima´.

Anemone ’Splendens’

Nejlépe sasankám vyhovuje stanoviště v polostínu s vlhčí, propustnou humózní půdou, kde se dobře doplňují s dalšími podzimními druhy trvalek jako je např. oměj (Aconitum) nebo ploštičník (Cimicifuga). Druhou možností je vysazovat sasanky na otevřená stanoviště nebo do klasických trvalkových záhonů, kde dobře vyniknou v kontrastu s výsadbou podzimních druhů trav a aster. Choroby a škůdci sasanky příliš netrpí. Odrůdy se rozmnožují kořenovými řízky, botanické druhy i výsevem.

V Inspiraci 1/2022 dále najdete

Krajinářská architektura v první čtvrtině 21. století

Petr Mičola

 

Pestrá krajina: Ocenění pro eko logické zemědělce přibývají

 

Zdravý les s obrostlými pa řezy

Ondřej Šimeček

 

Park Okružní v Prostějově

 

„Široko spektrální“ pereny

Adam Baroš

 

Sasanka – Anemone

 

Krátko dobé záhony květin, letničky

Lukáš Štefl, Tatiana Kuťková

 

Choroby pivoňky

Ivana Šafránková

 

Právní okénko

Břetislav Martínek

 

Péče o zeleň z ekonomického pohledu – zmlazovací řez keřů

Rostislav Ivánek

 

Vzdělávání členů SZÚZ

 

Zpráva o trhu zelených střech v České republice

Zaujal vás obsah tohoto čísla Inspirace?

Objednejte si ho v tištěné podobě!

Mám zájem o tento výtisk

Autor článku

Od tohoto autora vybíráme

Biobazén v zahradě dvou světů

Když se otevřou dřevná vrata původního jihočeského statku, objeví se cesta dlážděná žulovou kostkou, která je jakousi demarkační linií dvou světů. Tím prvním jsou hospodářské objekty, kůlna, garáže, stodola a

číst více

Park na Moravském náměstí v Brně

Parkem roku 2023 se na základě rozhodnutí odborné poroty stal park na Moravském náměstí v Brně. Porotci ocenili velkorysé architektonicko-urbanistické řešení veřejného prostoru v centru města i komplexní multidisciplinární přístup

číst více

Objednejte si předplatné

časopisu Inspirace, který vychází v tištěné podobě 4x ročně a cena ročního předplatného činní 290 Kč.