Kupředu levá
Uvedené verše představují jen malý příklad, jak umělci padesátých let ztvárňovali ideologii, která měla ukázat krásu světa a radostné zítřky, ke kterým směřoval pracující lid v čele Komunistické strany Československa, pod vedením „bratrského Sovětského svazu na věčné časy a nikdy jinak“. Svět byl postaven na ideologii, vymývání mozku, a kdo to nezažil, může si to představit jako dnešní, vysoce odborný přístup k marketingu a propagaci zboží. Televizní masáž reklamy, vyskakující okna na internetu, vnucování nejrůznějších produktů po telefonu.
Zahradnický život pod budovatelským nadšením
Společnost i zahradnický obor jsou sice dezorientované, ale rostlinám je jedno v jakém režimu žijí – nejsou závislé na politickém systému. Potřebují slunce, vodu, půdu a k tomu ještě péči zahradníka a zahradníci svou práci milují. Přesto vnímají kolem sebe zásadní změny. Navrhování a realizace soukromých zahrad a parků se stalo minulostí jako cosi buržoazního. Marně někteří odborníci té doby apelují, že není možné všechno zničit. Mluví o kulturním dědictví, hodnotách minulosti, ale komunistický režim je neslyší, naopak jsou obviňováni z kolaborace se západními imperialisty. Konfiskované zámky a vily jsou přestavovány na byty, využívány jako zdravotní střediska, dětské domovy, ústavy nejrůznějšího typu. Zahrady dostávají novou funkci, ať jsou k tomu vhodné nebo ne. Už nejsou majitelé, kteří by je udržovali, vazby byly válkou a následným převratem zpřetrhány. Tyto dramatické události ale daly vzniknout čemusi zcela novému, co tady ještě nebylo. Platformě pro veřejnou zeleň související s novou socialistickou výstavbou sídlišť.
Jedním z hlavních zákonů socialismu je zvyšování hmotné a kulturní úrovně pracujících. Výstavba i úprava měst a sídlišť je nerozlučně spjata s veškerým životem společnosti a ukazatelem hospodářského a kulturního růstu. Je–li prostředí, v němž žijeme, zdravé, krásné a milé, působí nejen rekreačně, nýbrž vzbuzuje i pocit hrdosti a vlastnického cítění. Nová sídliště se budují se všemi technickými, hygienickými a estetickými vymoženostmi bytové kultury. Potřebujeme zdravé a účelné byty, vkusné budovy, ulice, náměstí i zelené plochy a harmonické sladění všech těchto složek. Dbáme také, aby města a sídliště byla harmonicky včleněna do okolní krajiny… Socialistická společnost se snaží o trvalý rozmach a růst všeho, co přispívá k radostnějšímu životu pracujících… (Sadovnictví, skripta pro obor zahradnický na Mělníce, druhé vydání, 1954, str.1)
Byla to doba kvasná, plná formálních i falešných proklamací. Doba improvizace, chudoby, velkého nedostatku, ale také neskutečných možností, jaké poskytoval centrálně řízený systém. Komunistická strana uměla vytvořit tlaky až likvidační, ale když se jí to hodilo, objevila se „skulina“ v oficiální stranické linii. Pokud se jednalo o „pracující lid“ a možnost se pochlubit Západu, pak bývaly dveře otevřené. Ta skulina byla něco jako soutěska mezi dvěma skalami, a když se Strana rozhodla cestu uzavřít, stěny pohltily všechno, co na ní bylo. Tak se otevíraly a uzavíraly kanály a lidé byli vyzvedáváni, oslavováni a zase zatracováni. Vše z vůle stranické vyšší moci, jménem pracujícího lidu.